Welcome to Canine Freestyle GB
Go back Previous Events
7th June 2009

Starters HTM -
Judges Heather Smith,  Lynn Morland, Sue Leyland,

1st Sandra Fleming    Tofud Misty Megan
2nd Carol Scott   Tanyos Dancing Butterfly 
3rd Pamela Ruscoe Cheeky Keeva of Kilkenny
4th Sandra Fleming Life is a Ball
5th Janice Gibbons Aritaur Lionheart
6th Pamela Ruscoe Kilkennys Sassy Girl
7th Kathryn Death Brynmor of Brynddu
8th Anne Stewart Zymini Cricket   


Novice HTM -
Judges Barry Bray.  Cathy Bates.  Helen Taylor.

1st Lynda Edmondston Genabacab Just Spekulate
2nd Christina Oxtoby Ichthus Asaph
3rd Carol Mortimer Danny Dances Daintily  
4th Marlyn Harwood Belverdale Bracken
5th   Lynn Morland Broomielaw Mystic Meg   
6th Gill Crawford Regans Query
7th Lynn Morland Megan Bay  
8th  Christina Oxtoby    Legacys Ruach  

Intermediate HTM –
Judges  Barry Bray,  Margaret Whyte,  Alison Davidson.

1st  Heather Smith  Runival Squrr an Locharn
2nd Christina Oxtoby Legacys Eze Esekiel
3rd Jeanette Fyfe   Rainscourt Zi Folly  
4th Sue Leyland Chance of Freedom
5th Penny Draper Delark Songbird
6th Andrea Rogers  Alvin's Pride 
7th   Roger Reed     Genabacab Quintilla
8th Annette Lowe  Dorvale Spring Dancer    

Advanced HTM –
Judges Lynda Edmonston, Carol Mortimer, Annette Lowe

1st Mary Muxworthy Collywobble Celtic Harry  
2nd Ann DeRizzio Stillmoor Touch of Spice
3rd Heather Smith Moonlight Magic Dancer 
4th Alison Davidson Coltriever Contender
5th Ann DeRizzio  Stillmoor Show Stopper 
6th Helen Taylor   Stillmoor Blue Stocking   
7th   Cathy Bates Rusnsol Ruby 

YKC Elementary under 12 yrs.
Judges  Annette Lowe, Barbara Whittaker, Cathy Bates,

1st    Erin Logie    Ace w’ the Black ‘n White Face  

YKC Elementary Freestyle over 12yrs

1st Callum Ferguson Apache Princess   
2nd Amy Jackson   In a Minute Jess    

Starters Freestyle –
Judges Jeanette Fyfe, Carol Scott, Margaret Whyte

1st Pamela Ruscoe Michaels Boy
2nd Pamela Ruscoe Cheeky Keeva of Kilkenny
3rd Gill Crawford Regans Query
4th Barbara Bury Jackharmans Gucci
5th Margaret Jones Jicarilla to catch a Dream at  At Jaerica
6th  Jennifer Hart My Roy Al Rascal
7th Pamela Ruscoe Kilkennys Sassy Girl
8th Alison Sinclair Barrabrae Misty Dancer Of Siochail

Novice Freestyle –
Judges Ann DeRizzio Roger Reed Mary Muxworthy

1st Lynn Morland Broomielaw Mistic Meg
2nd Jeanette Fyfe Rainscourt Zi Folly
3rd Andrea Rogers Alvin's Pride
4th Carol Scott Tanyos Dancing Butterfly
5th Alison Davidson Myriehue Sundance
6th Lynn Morland Megan Bay
7th Sue Leyland Freedoms Foxy Lady
8th Carol Scott Kyle Akita for Tanyo

Intermediate Freestyle –
Judges Lynda Edmondson, Helen Taylor, Jeanette Fyfe

1st Christina Oxtoby Lagacys Eze Ezekiel
2nd Penny Draper Delark Gavotte
3rd Alison Davidson  My Girl Milly

Advanced Freestyle –
Judges Carol Mortimer, Barry Bray, Alison Davidson

1st Heather Smith Runival Squrr an Locharn
2nd Helen Taylor Stillmoor Blue Stocking
3rd Heather Smith Moonlight Magic Dancer
4th Cathy Bates Rusnsol Ruby  
5th Ann DeRizzio Stillmoor Show Stopper    
Website designed & hosted by rescomp.net installed 10/06/05